maaliskuun haasteen aihe on erikoinen rakennus.
Ihan heti ei tullut mieleen mitään rakennusta,
mikä olisi erikoinen, mitä sillä sitten tarkoitetaankaan.
Lenkkitien varrella on pihapiiri,
josta tielle näkyy komea kivinavetta, tai sen yksi kulma paremminkin.
Ihailen sitä joka kerta ohi kävellessäni.
Mutta kun kääntyy pellolle vievälle tielle, josta navetta näkyy paremmin
niin voi huomata, että rakennus on parhaat päivänsä nähnyt
ja upeus näyttää apealta.
Olisiko tämä Inntel Hotels Amsterdamin Zaandamissa
kuitenkin haasteen kriteerin paremmin täyttävä rakennus.
😄 😄 😄
⭒ ⭒ ⭒
Tuo Hotellirakennus on muistaakseni jo jollain toisellakin ollut tässä haasteessa mukana. Erikoinen ja kaunis se on.
VastaaPoistaMinulle tulee oitis mieleen tuosta kivinavetasta, että miten hienoa (ja vaikeaa ja kallista) olisi entisöidä tuollainen komea vanha rakennus. Siitä saisi tosi upean kodin ?
VastaaPoistaMeidän kodin lähellä on vähän samankaltainen (suojeltu) kivinavetta ja aina silloin tällöin otan asian puheeksi , että siitäpä saisi ...:-). Kari ei innostu; onneksi !
Voi surku noita vanhoja komeita kivinavettoja, joille ei löydy enää käyttötarkoitusta eikä korjaajaa.
VastaaPoistaHollannissa on paljon upeaa modernia arkkitehtuuria. Olen jo alkanut hieman haaveilemaan arkkitehtuuribongausreissusta sinne.
Vanhat kivinavetat on komeita rakennuksia, mutta kuvaamasi on aika murheellisen näköinen. Naapurustossani on vanha kivinavetta, joka on vuosia sitten remontoitu kahden perheen kodiksi, aika jylhän näköinen. Hieno rakennus on myös tuo värikäs ja erikoinen hotelli.
VastaaPoistaNavetta alkaa olla jo romahtamisen partaalla. Siinä on komea kivijalka.
VastaaPoistaJohan on hieno hotelli. Koko kadullinen tuollaisia saattaisi näyttää hyvin levottomalta. Yksittäisenä rakennuksena se piristää näkymää.
Näin komea kivinavetta olisi ansainnut arvoisensa kohtelun. Nyt näyttää jo sille, että pian on jäöjellä vain seinäkivet Kyllä hotelli on erikoinen rakennustyyliltään, prameakin, mutta mitä se on sadan vuoden päästä?
VastaaPoistaSurullisen näköisiä nuo vanhat ennen .ahtavat talot ja navetat. Jos ei ole mahdollisuuta pitää kunnossa niin silloin pitäisi raaskia purkaa.🛖🛖🛖
VastaaPoista